Outdoor club :: Akce :: Setkání na Ontariu

Setkání na Ontariu

V sobotu 6.6. 2026 (a samozřejmě kdykoli od pátku do neděle 5.-7.6.2026) se uskuteční u rybníka v lese největší světové setkání náhodných kolemjdoucích.
Jak to funguje?

Teoreticky:
 

Osamělý kluk s kajakem přes rameno uprostřed lesa náhodou potká holku se sudem piva.
„Jé, kajak se máš? Nemohla bych se svézt?“ zamrká děvče očima. „Jedině za jedno točený...“ zavrká kluk a hodí hlavou k sudu. „Tak nic,“ pokrčí holka rameny. „Nemám pípu.“
„Máte štěstí, že jdu kolem,“ objeví se za stromem indián s naražečem. „Teď už najít jen někoho s půllitrem.“ 
„Kdepak, už jen někoho, kdo by měl buřty,“ zacinká v roští sklojako doprovod mužského barytonu.
„Nene, už chybí jenom hořčice,“ je slyšet z dálky vyschlej hlas a za bukem se ozve zvonivý dívčí trojhlas: „Krémžskou, plnotučnou nebo dijonskou?!“
To je ale náhoda, že?!
 

Další SETKÁNÍ NA ONTARIU 2026

rybník, hry, táborák, kytary a teplé pivo


Prakticky:
Pravidlo č. 1: žádná oficiální pravidla neexistují

Pravidlo č. 2: Setkání NIKDO ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM neorganizuje, nevede a nepořádá.

Pravidlo č. 3: Nikdo nemůže zaručit, že se náhodně nesetká několik (desítek) kamarádů u rybníka zvaného Ontario, když se takto náhodně setkávají kontinuálně již více než 30 let

Pravidlo č. 4: náhodnost setkávání jsou účastníci povinni projevit hlasitým vyjádřením úžasu a překvapení. Namísto „Ahoj, jsem rád že jsi přijel“ je vhodnější např. „No ne, co ty tady děláš?!“

Pravidlo č. 5: kromě dobrovolného příspěvku za zkonzumované nápoje z náhodně kolemjdoucích sudů se každý kolemjdoucí turista rozhodne věnovat za každý den 100 Kč/dospělý a 50 Kč dítě ve prospěch celosvětového rozvoje náhodných setkání 


Program a instrukce:

Přístup
veškeré vybavení – osobní věci, ale i pitná voda, sudy s rumem, pivem, limonádou a všechna plavidla se budou muset odtransportovat logicky bez motoru (eko-logicky) od nejbližšího okraje lesa.
Všechny přístupové cesty jsou sjízdné i na bicyklu.
Kdo bude chtít přijet a neví, kde to je a kde zaparkovat, napíše mi email.

Co se celý víkend dělá?
Lemtá se teplé pivo ze sudu, točené prachsprostou pumpičkou
Lemtá se teplá limonáda ze sudu....
Transportují se sudy s pivem, limonádou a pitnou vodou na rudlíku tam a zpátky
Nosí se po lese laminátové a plastové kajaky, paddleboardy, kanoe a jiná plavidla, aby se na nich dalo jezdit na rybníku
Staví se lanové centrum na hry menšího rozsahu
Hrají se skupinové a jiné hry, když je někdo připraví a když se jich někdo účastní
V případě velkého deště se staví velká plachta nad oheň. V případě malého deště se staví malá plachta mezi stromy
Příprava večerního táboráku 50 m od lesa, nebo aspoň pořádná zásoba dříví na dlouhý oheň na místě k tomu určeném
Ženy, hudba a zpěv, vše v akustické formě.
Velký vojenský stan známý jako Penicilínka se nevozí

Pití: dostatečná zásoba pitné vody bude v barelech v autě (1 km). Na studánku nedoporučuji přehnaně spoléhat, v posledních letech je i po deštích rychle na dně. Důrazně žádáme o maximální šetření pitnou vodou. Další tekutiny budou čerpány ze sudů s pivem a sudů s limonádou. Hodí se vlastní a výrazně označený půllitr.

Hygiena: na mytí lidí a mytí nádobí používat rybník, pokud v něm neplavou mrtvé ryby. Pokud mrtvé ryby vyplavou po vašem koupání, prosím odejděte. Pokud vyplavou po mytí kotlíku, neměli jste to jíst…
hygienu někdy nahrazují vodní hry

Jídlo: vlastní, tj. co si kdo přinese, nejlépe potraviny vhodné k úpravě na ohni (například špekáček); erární nádobí nebude k dispozici s výjimkou konvice na kafe a kotlíku na čaj

Bydlení: nejvhodnější je forma BIVAKOVÁNÍ. Vzhledem k výkladu lesního zákona zásadně nejsou vhodné stany, lepší vyjednávací pozici mají přístřešky. Velká plachta má společenskou a skladovou funkci, a proto není určena pro přespávání.
Setkání na Ontariu je spontánní neformální a neorganizovaná akce. V případě diskuze s hajným, majitelem pozemku či Policií ČR musí jednat každý sám za sebe a nechá nebo nenechá se vyhodit podle svého uvážení.

Může se hodit (následující informace doporučuji vytisknout, zalaminovat a vzít s sebou):
Na základě lesního zákona je do lesa zákaz vjezdu všech motorových vozidel
Na základě stejného lesního zákona je právo na volný a nezpoplatněný vstup do lesa
Konzumaci piva a jiných alkoholických nápojů, stejně jako hraní různých her v lese ani na vodě lesní ani jiný zákon neupravuje a neomezuje. Provoz plavidel na dotčené vodní ploše není nijak omezen.
V souladu se zákonem o soukromém majetku je zakázáno tábořit na soukromém pozemku bez povolení majitele. Povolení majitele není potřeba k bivakování, které zákon definuje jako přespání v přírodě bez použití stanu. Některé výklady jdou dál a definují přespání jako jednorázové, tj. na jednu noc. Samotná definice táboření se také v detailech liší, např. podle použití ohně nebo vaření na vařiči. Přístřešek proti dešti se nepovažuje za stan. PROBOHA, VŽDYŤ JSOU TADY DĚTI!!!
Oheň je možné rozdělávat v minimální vzdálenosti 50 m od lesa, s výjimkou "míst k tomu určených". Ohniště s víc než padesátiletou tradicí za takové "místo k tomu určené" JEDNOZNAČNĚ považujeme.

Pro případnou argumentaci doporučuji bližší seznámení se zmíněnými zákony.
Na místě nesmí zůstat žádný nepořádek, odpadky si každý odnese. Co by případně zbylo, odnese se v rámci team buildingu při odnášení sudů a zahlazování stop.

P.S. je samozřejmě možné přijet i na jeden libovolný den; v takovém případě je nejlepší volba pátek odpoledne/navečer nebo neděle dopoledne/odpoledne...





Žlutou cestou se vydáte pokud přijedete autem - tedy auto samozřejmě necháte ve Voznici.

Červenou cestou se vydáte od vlaku.