Outdoor club :: Akce :: NAMIBIE/Zimbabwe 2023

Afrika (S)Trip

 

AFRIKA (S)TRIP – NAMIBIE/Zimbabwe 2023

 Dlouho očekávaný cestovatelský vrchol podzimní sezóny konečně dostává jasné obrysy. Bohužel ani po dlouhém bádání nelze zatím cestu stoprocentně připravit, prostě proto, že je tam mnoho protichůdných faktorů a žádný jednotlivec je nedokáže, ani nemůže být oprávněn je jednoznačně a direktivně rozhodnout bez vyslyšení názoru ostatních. Zkrátka to znamená, že než se začneme závazně hlásit, objednávat auta a kupovat letenky, je potřeba si promluvit se všemi zájemci, kterých nakonec může být víc, než konečných účastníků.

 

Naše dosavadní výpravy do Afriky byly 11-12 členné, což umožňovala dostupná auta v půjčovnách, která v podstatě vymizela.

V následujícím přehledu najdete veškeré známé parametry a na konci bude několik problémů, které se musí vyřešit.

 

Program: vypsaná místa jsou líbivá, na většině jsme byli, ale na některých ne a rádi bychom se tam podívali. Je naprosto jisté, že všechny body zde nastíněného programu nestihneme. Chtěli bychom, technicky i časově to možné je, ale protože ne všechny cesty máme projeté, nedokážeme to garantovat.

 • Sterkfonteinské jeskyně, nálezy prvních hominidů (UNESCO); JAR
 • Vodopády Augrabies na řece Orange; JAR
 • jednodenní plavba na kanoích po řece Orange; JAR/Namibie
 • Fish River Canyon, jeden z největších kaňonů na světě (jako Grand v USA nebo Blyde v JAR)
 • Cape Cross, místo prvního přistání Portugalců v oblasti, kolonie lachtanů, naleziště diamantů u bývalého německého města Lüderitz
 • Poušť Namib, Pobřeží Koster
 • Poušť Namib, písečné duny Sossussvlei a Deadvlei
 • Jednodenní túry v oblasti Naukluft
 • Jednodenní túry a výstupy ve skalní oblasti kolem Spitzkoppe – Namibijský Matterhorn
 • Epupa Falls na řece Kunene; Nam/Angola
 • Ondrusu Falls a jednodenní kanoe na hraniční řece Kunene river – na skok do Angoly; Nam/Ang
 • Dvoudenní safari v pánvi Etosha (Nam.)
 • Průjezd Capriviho pruhem kolem řeky Kavango(Okavango); Nam/Ang/Botsw./Zamb.
 • Viktoriiny vodop. na Zambezi (UNESCO), rafting WW V., let vrtulníkem nad Vic Falls; Zim/Zamb
 • Bulawayo a předkoloniální ruiny Great Zimbabwe (UNESCO)

 

 

Charakteristika:

Afrika  sTrip 2023 je etapový průstup Namibií s výchozím bodem v JAR a faktickým závěrem u Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe. Zkušenosti, získané na předchozích expedicích (Transafrikeena 2009 a zejména Caprivi sTrip 2014) umožňují sestavení atraktivního programu tak, aby fyzická náročnost nejen vyhovovala členům výpravy, ale bylo možné ji měnit i v průběhu cesty podle aktuální situace (počasí, čas, nároky...). Spojuje se tak částečná znalost terénu s otevřeným cestovním plánem a operativním využitím času. Jihoafrická republika, Botswana, Angola a Zambie stojí na okraji zájmu.

TERMÍN: přibližně 9-29. 11.2023, může se lehce posouvat vzhledem k letenkám cca o 3 dny. Celková doba výpravy 20 dní, v případě nutnosti se lze odpojit o cca 4 dny  dřív a odletět z Vic Falls.

 NOCLEHY: kombinace expedičního způsobu spaní ve volném terénu a turistického v kempech  NP) či v chatkách, lodžích i backpackerech tak, jak zrovna bude nejvýhodnější a nejbezpečnější. Až na neplánované výjimky bez nočních přesunů.

JÍDLO: program Afrika sTrip zahrnuje společné snídaně a většinou i večeře. Společné vaření na benzínových vařičích z potravin kupovaných průběžně z místních zdrojů (supermarkety, tržiště). Na přípravě se podílí celá skupina podle předem daných pravidel. V závislosti na okolnostech nejsou výjimečné návštěvy lokálních hospod a restaurací. Ty si, stejně jako obědy a další jídlo během dne,  obstarává (a hradí) každý sám.

CENA: základní vklad 75.000 Kč. Celková cena je předpokládaná a v krajních případech (např. cena letenek, pohonných hmot atp.) se může zvýšit, maximálně však o 25%. Taková cena je konečná.

Cena zahrnuje letenku, náklady na půjčovné automobilů, PHM, parkování, silniční a dálniční poplatky, poplatky spojené s přechody hranic. Ubytování ve všech zmíněných kategoriích, vstupné do národních parků a vybraných kulturních objektů, stravu v uvedeném rozsahu (snídaně a příslušný počet večeří), náklady na vstupní víza pokud jsou organizována společeně (do Namibie před odjezdem ve Vídni, Zimbabwe a případně Zambie na hranicích)

Cena nezahrnuje: vstupné do individuálně vybraných objektů (muzea, výstavy, akvária), individuálně sjednané služby a průvodce (indiv. safari, horské guidy, lanovky, vrtulníky, rafty apod.), náklady na stravu mimo sjednaný rámec (restaurace, obědy), úrazové pojištění, pojištění léčebných výloh, pojištění právní ochrany, pojištění zodpovědnosti za způsobenou škodu, pojištění zavazadel, náklady na případná očkování.

Nezahrnuje dále: v případě odletu z letiště Vic Falls je vyžadována odletová taxa 50 USD). Vstupní víza budeme vyřizovat společně. Nutností je mít cestovní pas s platností minimálně do 03/2024 a alespoň 4 volné strany.

Chystáme nezávaznou schůzku s bližšími informacemi, i tak ale zůstává program pouze orientační a je možné ho měnit a upravovat k všeobecnému prospěchu podle aktuální situace.

Cesta není doporučena pro děti do 15 let

Max. počet účastníků: 10 (pick up 4x4) nebo 14 (mikrobusy), záleží na zvoleném dopravním prostředku

Doprava: Dvěma automobily. Předpokládá se dobrovolná spoluúčast při řízení od všech zkušených řidičů v týmu podle vlastních schopností a uvážení = kdo nechce, řídit nemusí. Jezdí se vlevo, povinný mezinárodní ŘP.

Bezpečnostní riziko: v daném ročním období a při zachování běžných pravidel a důsledné opatrnosti nízké, majetková kriminalita (rozuměj drobné krádeže a vykrádání automobilů) je běžným průvodním jevem, příčinou je obvykle vlastní neopatrnost.

Zdravotní riziko: při zachování běžné hygieny a zdravého rozumu nízké, nebezpečí malárie na území Namibie nulové, v Zimbabwe vzhledem k ročnímu období nízké. Vše, včetně případného očkování a užívání antimalarik se bude probírat na informativní schůzce.

Termín: 8.-30. 11 2023, celkový počet dní v Africe 20, včetně letů 22. Zkrácený termín v Africe 15-16 dní, včetně cesty 18-19.

Přeprava: letecky, propočítáváme různé varianty (Praha – Johannesburg, Johannesburg – Praha/NEBO Praha – JHB – Windhoek, Windhoek – JHB – Vic Falls, Vic Falls – JHB – Praha). Zkrácený termín se vrací v jakékoli variantě Vic Falls -JHB-Praha.

Přihlášky nezávazně (zájem) co nejdříve do králikárny

                                                                                                                      -šťovík 2023-

duny pouště Namib

západní Kapsko